Kľak

KĽAK 1 352 m n. m

je výrazný hôľnato-skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni južnej Lučanskej Malej Fatry. Vrchol Kľaku je vynikajúci vyhliadkový bod s kruhovým výhľadom. Je na ňom umiestnený symbolický dvojkríž. Okolo bralnatého dolomitového vrcholu Kľaku sa rozprestiera rovnomenná Národná prírodná rezervácia. 85,71 ha územia má 5. stupeň ochrany. Predmetom ochrany je vrcholová časť najjužnejšieho výbežku Malej Fatry ako jednej z významných lokalít vzácnej vápencovej vegetácie v západnej časti Karpát. V zmiešaných lesoch Kľaku dominuje buk, potom jedľa, smrek, javor horský a jarabina. V rezervácii sa vyskytuje mnoho chránených druhov rastlín, ako horec Clusiov, soldanelka karpatská, kortúza Matthiolova, jelení jazyk celistvolistý a i. Z dravých vtákov sa tu vyskytuje sokol myšiak a orol skalný. Hrebeňom Kľaku vedie turistický chodník. Vo výške 990 m n. m. je Kľacký vodopád. Na juhozápadnom upätí pod vrcholom Reváňa pramení rieka Nitra.

Choď na stránku: http://www.bojnice.eu/kat-2/skHurbanovo námestie 47, Bojnice
Telefón: 0915877359
Email: tik.bojnice@stonline.sk

TIK_BOJNICE

+421 (0)46 543 03 03
www.informaciebojnice.sk
» viac kontaktov

Turistická informačná kancelária Prievidza

+421 (0)46 16 186
www.prievidza.sk/tik
» viac kontaktov

Mapa regiónu
Horná Nitra - Bojnice

Po kliknutí sa zobrazí mapa regiónu

Aktuálne
počasie

In-počasie

BojniceČereňanyKľačnoKocuranyLehota pod VtáčnikomNitrianske RudnoOpatovce nad NitrouPrievidzaSebedražieŠútovce
Ministerstvo dopravy výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republikySlovenská agentúra pre cestovný ruchTrenčiasnky samosprávny krajTrenčín región - krajská organizácia cestovného ruchu
Facebook stránka Milujem BojniceStránky www.bojnice.eu prevádzkuje Oblastná organizácia cestovného ruchu OOCR Región Horná Nitra - Bojnice. All rights reserved.
Created by © 2012 - 2017 WebCreative.info